Shavuot Programs @ The Bayit

Tuesday, May 30, 2017 • 5 Sivan 5777

8:00 PM - 11:55 PM

SHAVUOT ADULT LEARNING
The Bayit invites you to join for an incredible Shavuot with Scholars-in-Residence Rabbi Hershel and Rebbetzin Rookie Billet.

Tuesday evening, May 30 - Erev Shavuot
Candle Lighting: 8:01pm
Mincha: 8:11pm 
After Mincha: Shiur with Rabba Ramie
Maariv: 9:05pm

Tuesday night, May 30 - Leil Shavuot
10:45 PM - 12:15 AM - Beth Aharon Tikkun Leil Shavuot
12:15 AM - 1:15 AM - "Conversion, Ruth, and the Rabbanut in Israel - Tanach, and Practical Jewish Law" with Rabbi Hershel Billet
1:15 AM - 2:00 AM - Shiur with Dan Margulies
2:00 AM - 2:40 AM - Shiur with Rav Steven
2:40 AM - 3:20 AM - Shiur with Elliot Rabin
3:20 AM - 4:00 AM - Shiur with Rav Ari
4:00 AM - 4:40 AM - TBD
5:00 AM - Shacharit

Wednesday, May 31 - Shavuot Day 1
8:30 AM - Shacharit
After Tefillah, approx. 11:15 AM - "History and Halacha Merge: Rav Yaakov Emden and Moshe Mendelssohn in 18th Century Germany" with Rabbi Hershel Billet
6:45 PM - "Prof. Nechama Leibowitz-- The Person, the Teacher, and the Torah: Reflections of a Student" with Rebbetzin Rookie Billet
7:20 PM - Mincha
Between Mincha/Maariv - Shiur with Dan Margulies
8:35 PM - Maariv
9:02 PM - Candle Lighting After This Time

Thursday, June 1 - Shavuot Day 2
7:00 AM - Shalom Bayit
8:30 AM - Shacharit
9:40 AM - 12:00 PM - Extended Youth Groups with Free Play and Cheesecake Baking
10:30 AM (approx.) - Yizkor
After Musaf - Megillat Ruth (Male & Female Readers)
4:30 PM - 6:00 PM - Youth Torah learning including Cheesecake Decorating, Snacks and Free Play
7:00 PM - 8:00 PM - "Armchair Conversation: Reflections on the Present and Future of Modern Orthodoxy" with Rabbi Hershel Billet and Rabbi Steven Exler
8:00 PM - Mincha
Between Mincha/Maariv - Shiur with David Fain
9:00 PM - Maariv

SHAVUOT YOUTH PROGRAMMING
Tuesday night, May 30 - Leil Shavuot - Pre-Teen & Teen Schedule:

PRE-TEENS (Grades 5-8)*
10:15 PM - 11:00 PM - Session 1

  • Boys learning: "Staying Up All Night: Why or Why Not?" with Eitan Cooper
  • Girls learning: "Wonder Woman of Israel" with Tali Schaum

11:00 PM - 11:15 PM - Pizza and drinks
11:15 PM - 12:00 AM - Session 2

  • Boys interactive learning: "Fiery Visions" with David
  • Girls interactive learning: Topic TBA with Rabba Ramie

11:15 PM - 12:00 AM - Special shiur for parents with Rav Steven
12:00 AM - 12:30 AM - Dessert! Ice cream sundaes

TEENS (Grades 8-12)*
9:15 PM - 10:15 PM - Sushi Dinner
10:15 PM - 11:00 PM - Session 1 "Activism Today" with Rav Avi
11:00 PM - 11:15 PM - Pasta and Fondue
11:15 PM - 12:00 AM - Session 2 "Stranger Love" with Rav Ari
12:00 AM - 12:30 AM - Ice cream sundae bar and teen lounge
12:30 AM - 1:15 AM - "What's Judaism?" Interactive Activity with Rabba Ramie and David
1:15 AM - 1:30 AM - Appetizers - wings/ hotdogs/ sliders
1:30 AM - 2:45 AM - Teen Closed-Door, Open Forum with Rav Steven
2:45 AM - 5:00 AM - Megillat Ruth interactive study/ teen lounge/ snacks

*Note: 8th graders may choose to go to either Pre-Teens or Teens programming.

Share Print Save To Your Calendar